Voor het in stand houden van hun monument kunnen particuliere eigenaren van een rijksmonument met een woonfunctie van 1 maart tot en met 30 april 2026 weer woonhuissubsidie aanvragen bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE). Eigenaren kunnen subsidie aanvragen voor kosten die in 2025 zijn gemaakt.
Aangepaste indieningsvereisten
Het blijkt dat aanvragen in de praktijk niet altijd goed te beoordelen zijn, wat zowel de subsidieaanvragers als de beoordelaars onnodig extra werk oplevert. Door aan de subsidieaanvragers duidelijker aan te geven welke bijlagen nodig zijn om de opgevoerde kosten te onderbouwen, is de verwachting dat straks minder informatie hoeft te worden opgevraagd tijdens de beoordelingsperiode.
Het gaat bijvoorbeeld om het meesturen van foto’s van vóór en na de instandhoudingswerkzaamheden. Ook moeten in specifieke gevallen nog aanvullende bijlagen bij de aanvraag worden gevoegd. Tot slot zijn de indieningsvereisten op enkele punten verduidelijkt en is explicieter opgeschreven welke facturen u kunt indienen en welke documenten u in welke gevallen achter de hand moet houden.
Meer informatie vindt u op de pagina Wat verandert er in 2026.
[Tekst gaat verder onder de afbeelding]
Beeld: RCE, Jarno Pors
Inspectierapport
Als uw aanvraag meer dan € 70.000 aan kosten bevat, is het meesturen van een inspectierapport verplicht. Dit rapport moet zijn opgesteld door een deskundig persoon of een deskundige instantie, bijvoorbeeld de Monumentenwacht. De kosten van het inspectierapport zijn subsidiabel.
Aanvragen met de VvE
Als u lid bent van een Vereniging van Eigenaren (VvE) kunt u een vertegenwoordiger van de VvE machtigen om namens u de subsidieaanvraag in te dienen. Dat is eenvoudiger en efficiënter. Een aanvraag kan worden gedaan namens de gehele VvE, of namens een deel van de eigenaren binnen de VvE.
Subsidiepercentage
Het maximale subsidiepercentage binnen de woonhuisregeling is 38%. Dit percentage geldt alleen als het beschikbare budget toereikend is. Bij onvoldoende budget wordt het subsidiepercentage zodanig verlaagd dat alle voor subsidie in aanmerking komende aanvragen kunnen worden gehonoreerd. Er worden dus geen aanvragen afgewezen vanwege een ontoereikend budget.
Meer informatie over de woonhuissubsidie
Op onze website vindt u meer informatie over het aanvragen van de woonhuissubsidie. De RCE organiseerde op 2 februari jl. een webinar voor eigenaren van rijksmonumenten die in 2026 woonhuissubsidie willen aanvragen. In het webinar werd uitgelegd wie er in aanmerking komen voor subsidie, welke kosten subsidiabel zijn en hoe het aanvraagportaal werkt. Ook kwamen de aangescherpte regels voor het indienen van een aanvraag in 2026 aan bod. Het webinar is online terug te kijken.
Als u vragen hebt over uw subsidieaanvraag kunt u altijd contact met ons opnemen. De InfoDesk van de RCE is te bereiken via het contactformulier of telefonisch tijdens kantooruren op (033) 421 7 456.