Onder de naam Lab op pad slaat de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) een brug tussen wetenschap, kunst en cultuur. Behalve in het Rijkserfgoedlaboratorium (Amsterdam) gaan onderzoekers ook op locatie aan het werk. Met mobiele onderzoeksapparatuur gaan ze naar musea toe om ter plekke materiaal-technisch onderzoek te doen naar objecten in hun collecties.

De relevantie van wetenschap voor het behoud van cultureel erfgoed, van schilderij tot archeologische vondst, is bij een groot publiek niet bekend. Terwijl (natuur)wetenschappelijk onderzoek antwoord kan geven op vragen als: Is dit schilderij inderdaad in de zestiende eeuw gemaakt? Die briefopener, is die wel van mammoetivoor, zoals de schenker destijds beweerde? En klopt het dat deze deurklinken echt uit de art nouveau-tijd stammen?

Van project tot jaarlijks programma

Om meer mensen kennis te laten maken met de rol van onderzoek bij het behoud van cultureel erfgoed, ontwikkelde de RCE het tweejarige project Lab op pad. Daarbij gingen laboratoriumspecialisten met hun mobiele apparatuur naar acht musea in Nederland om op locatie onderzoek te doen naar objecten uit hun collecties. Musea uit de betreffende regio werden uitgenodigd hierbij aan te haken. Door dit project – dat liep van eind 2021 tot eind 2023 - kon het Rijkserfgoedlaboratorium veel vragen van musea beantwoorden en ter plaatse aan publiek laten zien hoe materiaaltechnisch onderzoek in zijn werk gaat. 

Vanwege het grote succes is Lab op pad sinds 2024 vast onderdeel in het werk van het Rijkserfgoedlaboratorium. Zo zetten de onderzoekers en de specialisten hun mobiele laboratorium in 2025 neer in Collectiecentrum Nederland (CCNL, Amersfoort), Zilvermuseum (Schoonhoven), Kolleksjesintrum (Leeuwarden) en Het Noordbrabants Museum (Den Bosch). 
In 2026 zijn ze achtereenvolgens te gast in Dordrechts Museum (Dordrecht), Museum Bronbeek (2-3 juni Arnhem) en het Wereldmuseum (3-5 november, Leiden). 

Meedoen aan Lab op pad?

Voor 2027 worden momenteel de plannen gemaakt. Musea en andere collectie-beherende instellingen kunnen meedoen aan Lab op Pad. Dat kan als gastheer, bij wie het mobiele laboratorium wordt ingericht, of als erfgoedbeheerder uit de omgeving van het betreffende museum, die collectiestukken kan meebrengen om te laten onderzoeken.

Heeft u een object dat materiaaltechnisch onderzoek vraagt? Neem contact op met b.reissland@cultureelerfgoed.nl voor meer informatie over de mogelijkheden.

Mobiel laboratorium in beeld

De video hieronder geeft een kijkje in de keuken van het Lab op pad. En in de Infographic (Pdf) staan de apparatuur en de technieken beschreven die de onderzoekers bij hun werk in de musea gebruiken, en welk soort onderzoeksvragen gesteld kunnen worden.

0:00
0:00
/
0:00