• Datum: 7 oktober 2026
  • Locatie: RCE, Smallepad 5, Amersfoort + online

Iedere kunstenaar, verzamelaar of erfgenaam krijgt te maken met vragen over de toekomst van een verzameling of nalatenschap. Wat gebeurt er met mijn verzameling als ik er zelf niet meer voor kan zorgen? Of: wat doe ik met de nalatenschap van mijn ouder, partner of naaste? Hoe ga ik hiermee om? Hoe pak ik het aan? Op woensdag 7 oktober 2026 staat het platform in het teken van kunstenaarsnalatenschappen en digitaal archiveren.

Welke kansen en uitdagingen zijn er op het gebied van het digitaal archiveren van een kunstenaarsnalatenschap? Aan bod komen praktische handreikingen die houvast bieden bij het digitaal archiveren en institutionele kaders en procedures. Ook bespreken we nieuwe benaderingen, zoals community archiving (waarbij gemeenschappen zelf bepalen wat en hoe te archiveren). Sprekers delen hun ervaringen uit de praktijk, met ruimte voor vragen en discussie.

De bijeenkomst is relevant voor kunstenaars, verzamelaars, erfgenamen, museum- en archiefprofessionals en beleidsmedewerkers cultuur en erfgoed.

Aanmelden

Programma

TijdOnderwerp
13.00Ontvangst met koffie en thee in de hal van het Smallepad 5, Amersfoort
13.20Digitale inloop
13.30Welkom en inleiding door dagvoorzitter Evelien Masselink, Coördinator Business Development, Erfgoedhuis Zuid-Holland
13.40Digitale kunstenaarsarchieven: een gedeelde zorgplicht?
Dr. Annet Dekker, universitair hoofddocent Archival and Information Studies aan de Universiteit van Amsterdam bepreekt verschillende benaderingen van digitale kunstenaarsarchieven. Gemeenschapsarchieven bepalen zelf hoe hun geschiedenis wordt gedocumenteerd, bewaard en gepresenteerd waarbij autonomie en zeggenschap centraal staan. Wat kunnen institutionele archieven, individuele kunstenaars en hun erfgenamen hiervan leren? En wat betekent dit voor de verdeling van verantwoordelijkheden en zeggenschap over een nalatenschap?
14.10Aankondiging voor dit programmaonderdeel volgt binnenkort.
14.40PodiumArchief
Dirk Groot, software engineer bij PodiumArchief, en Mijke Sekhuis, coördinator projecten bij Podiumkunst.net delen hun ervaringen bij het opzetten van een digitaal archief voor podiumkunstgezelschappen.
15.10Vragen en discussie
15.30

Informatiedesk (centrale hal)/pauze

Gelegenheid tot het vragen van advies en het stellen van vragen aan:

  • Annet Dekker (Universiteit van Amsterdam)
  • Ramses van Bragt & Danny Eijsermans (RKD - Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis)
  • Dirk Groot & Mijke Sekhuis (PodiumArchief)
  • Monica van Uffelen (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed/Collectienederland.nl) 
16.00Tussen adviseren en voorschrijven
Ramses van Bragt, procescoördinator acquisitie en Danny Eijsermans, data archivaris bij RKD – Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis geven inzicht in de praktijk van digitale collectievorming. Hoe kunnen kunstenaars digitaal materiaal (archieven, beeldmateriaal) aanleveren en onder welke voorwaarden?
16.20

Speakerscorner
Wilt u iets delen in de speakerscorner, neem dan contact op met: d.d.bos@cultureelerfgoed.nl.

16.40Vragen en discussie
17.00Afsluiting door dagvoorzitter
Voor de aanwezigen wordt er na afloop een drankje geschonken in de kantine van het Smallepad 5.